Klubhold i Nordjylland

DM for klubber i Nordjylland afholdt i Hjallerup Kulturhus søndag 25.August.

Martin Hilmer Jensen ved PC’eren og printeren.

Årets turnering blev afviklet i Hjallerup Kulturhus søndag 25. August med ny deltagerrekord på 16 hold fra Frederikshavn i Nord til Hobro i Syd.

Turneringsleder var Martin Hilmer Jensen som kom på lidt af en prøve med en Monrad-turnering, hvor et eller andet gik galt. Efter runde 1 måtte alt foregå i hånden, hvilket bl.a. gjorde forberedelsen af de efterfølgende runder tidskrævende.

Turneringen fik en meget spændende afslutning med en ligestilling på førstepladsen, hvor BK Nord vandt da de havde slået Pandrup Bridgeklub i den indbyrdes kamp.

Vinder af klubhold i Nordjylland 2012/2013.

Vinder af klubhold.
Jes Bank, Morten Klug, Morten Rask Jepsen og H.C. Graversen.

Ligestillingen blev på 110 point til de to hold.

 

Toere ved klubhold i Nordjylland.

Pandrup Bridgeklub:
Christian Uldal, Elly & Ole Berthelsen og Niels Peter Engelund.

 

En meget flot præstation af Pandrup Bridgeklub, at kunne følge divisionsspillerne fra BK helt til dørs.

Hobro Bridgeklub: Per Frederiksen, Chris Pedersen, Keld Jensen og Martin Kolling Jensen.

Hobro Bridgeklub:
Per Frederiksen, Chris Pedersen, Keld Jensen og Martin Kolling Jensen.

Hobro Bridgeklub fik en tredjeplads i præmiegruppe et med 103 point.

 

 

Frederikshavn Bridgeklub 2. Betty Sørensen, Niels Pontoppidan, Anna Clemmensen og  Poul Erik Harbøll.

Frederikshavn Bridgeklub 2.
Betty Sørensen, Niels Pontoppidan, Anna Clemmensen og Poul Erik Harbøll.

Vinder af præmiegruppe to med hele 107 point blev Frederikshavn 2.

 

Brønderslev Bridgeklub: Torben Jakobsen, Jørgen Østergaard, Jens Abildgaard Jensen og Svend Vangsted.

Brønderslev Bridgeklub:
Torben Jakobsen, Jørgen Østergaard, Jens Abildgaard Jensen og Svend Vangsted.

På andenpladsen i præmiegruppe to kom Brønderslev bridgeklub med 97 point.

Toere ved klubhold i Nordjylland.

Ravnkilde Bridgeklub:
Vagn Overgaard, Birte Kjeldsen, Benny Hansen og Jens Kristian Nielsen.

På tredjepladsen i præmiegruppe 2 kom Ravnkilde Bridgeklub med 82 point.

DM for klubber bliver afholdt 26-27.oktober i Distrikt Vestjylland….

 

Hjallerup: KlubHold

Indbydelse, vignet[gn_heading style=”1″]DBf Distrikt Nordjylland
Indbyder til:
KlubHold[/gn_heading]

BEMÆRK: Gratis turneringsafgift, der skal dog betales for mad og drikke. Der må ikke medtages egen mad og drikke på spillestedet.

Vær først til at afprøve det nye handicap system.

Dato: Søndag 25.august kl. 0930.
Spillested: Hjallerup Kulturhus, Nørre Alle 3, 9320 Hjallerup.
DM-finalen: Distrikt Nordjylland har en plads ved DM for klubber, finalen afvikles i Distrikt Vestjylland i weekenden 26-27.oktober 2013.
Systemkort: Hvert par har naturligvis to let læselige par systemkort med.
Indskud: Kr. 120 pr. person, som omfatter fortæring og kaffe/te hele dagen.

BEMÆRK: Gratis turneringsafgift, der skal dog betales for mad og drikke. Der må ikke medtages egen mad og drikke på spillestedet.

[gn_heading style=”1″]Tilmeldte hold:[/gn_heading]

[gn_box title=”BK Nord: Michael Ankersen” color=”#48036f”]Michael Ankersen
Per Gaunø Jensen
Lasse Bo Krefeld
Jeper Kragh[/gn_box] [gn_box title=”Brønderslev Bridgeklub: Torben Jakobsen” color=”#a68900″]Johnny Jensen
Jørgen Østergaard
Jens Abildgaard Jensen
Torben Jakobsen[/gn_box] [gn_box title=”Aalborg BK: Per Frost” color=”#48036f”]Grete Laursen
Gurli Mogensen
Mette Frost
Per Frost[/gn_box] [gn_box title=”BK-73 Hjørring: Lea Rottbøll” color=”#a68900″]Lea Rottbøll
Ole Beltoft
Mona Jensen
Jørgen S Nielsen[/gn_box] [gn_box title=”Hobro Bridgeklub: Keld Jensen” color=”#48036f”]Keld Jensen
Martin Kolling Jensen
Per Frederiksen
Hanne Markdal[/gn_box] [gn_box title=”BK Nord: Kim Nielsen” color=”#a68900″]Kim nielsen
Vilhelm Christiansen
Erik Christensen
Ginette Blansjaar[/gn_box] [gn_box title=”Hjallerup Bridgeklub: Svend Jungersen” color=”#48036f”]Svend Jungersen
Ester Jungersen
Lis Andreasen
Jørgen Andreasen[/gn_box] [gn_box title=”Hjallerup Bridgeklub/Sæby Bridgeklub: Kjeld Pedersen” color=”#a68900″]Kjeld Pedersen
Gunnar Nielsen
Kirsten Larsen
Bent Johansen[/gn_box] [gn_box title=”BK Nord: H.C. Graversen” color=”#48036f”]H.C. Graversen
Morten Klug
Morten Jepsen
Jes Bank[/gn_box] [gn_box title=”Frederikshavn BK: Svend Brassøe” color=”#a68900″]Stener Glamann
Michael Roar Nielsen
Hans David Øregaard
Svend Brassøe[/gn_box] [gn_box title=”Pandrup Bridgeklub: Christian Uldal” color=”#48036f”]Niels P. Engelund
Kurt Christensen
Elly Berthelsen
Christian Uldal[/gn_box] [gn_box title=”Frederikshavn Bridgeklub: Poul Erik Harbøll” color=”#a68900″]Poul Erik Harbøll
Niels Pontoppidan
Anna Clemmensen
Betty Sørensen.[/gn_box] [gn_box title=”Hjallerup Bridgeklub: Knud Aaen” color=”#48036f”]Knud Aaen
Viggo Toft
Erik Væversted Nielsen
Jørgen Henus Mellergaard[/gn_box] [gn_box title=”Brovst Bridgeklub: Karl Johan Nielsen” color=”#a68900″]Karl Johan Nielsen
Stig A. Jensen
Ole F. Nielsen
Kurt Als[/gn_box]

Indbydelsen kan downloades her: klubhold2013
og ses herunder:

Holdturneringer i Vingsted

bridge vignet

Vinoble Open

Årets Vinoble Open slog deltagerrekorden fra sidste med flere længder, der kom et par tilmeldinger i sidste øjeblik, så antallet af deltagende hold blev 102. Fra det Nordjyske var der også mange hold med i turneringer nærmere præcis seks hold og så nogle enkelte personer, som deltog med bridgevenner fra nær og fjern.

De deltagende Nordjyske hold var:

Rikkes drenge:

Rikke & Søren Jørgensen, Karsten Andersen & Bo Tholander.

Nord – Vest:

Eli Christensen, Thomas Lynggård, Leif Rasmussen & Erik Hermansen.

Thomsen og medhjælperne:

Jens Munch Thomsen, Henning Gerner Mikkelsen, Albert Mylius Nielsen & Zhou Liu. På dette hold var der et afbud fra Peter Bak Frigaard, så Albert spillede med Liu.

Aarstidens drenge:

Michael Mathiesen, Flemming Nielsen, Egil Vittrup & Gert Mølgaard.

Hirtshals:

Helle Skov, Palle Pedersen, Henning Sørensen & Peter Buchardt.

Det er genialt det der…

Kim Nielsen, Vilhelm Christiansen, Jesper Kragh & Carsten Lysdahl.

 

Turneringen spilles således, at der er lodtrækning til de to første runder og derefter møder hold et nummer to, nummer tre mod fire, vel og mærke hvis de ikke har mødes tidligere i turneringen.

Når der så mange hold med i turneringen, så er det meget svært at komme helt bagfra i feltet og så komme frem på anden dagen.

Turneringen havde sidste år Thomsen og medhjælperne på andenpladsen, så det spændende i år var om den placering kunne forbedres. Desværre måtte der ændres lidt i opstilling, da Peter Bak Frigaard var udenlandens, så Albert Mylius Nielsen spillede i stedet for.

I midten Jens M. Thomsen, Zhou Liu, Albert m. Nielsen & Henning Gerner Mikkelsen.

I midten vinderne af Vinoble Open Jens Munch Thomsen, Zhou Liu, Albert Mylius Nielsen & Henning Gerner Mikkelsen.

Vi kan godt afslører, at det blev et trin op ad rangstigen med førstplads på 231 point, det var syv point bedre end andenpladsen, som gik til holdet vestenvinden.

De skal lige med at vinderholdet mødte, de fire bedste placerede hold i turneringen. Så når man spiller runder nok, her 12 runder, så vil man møde topholdene, når man selv er en del af dem.

De næste Nordjyderne i turneringen var på 20.plads Rikkes drenge med 200 point, på 23.pladsen kom Det er Geinalt det der med 198 point, på 47.pladsen kom Aarstidens drenge med 179 point og lige efter på 49.pladsen med 178 point, holdet fra Hirtshals kom ind på en 65.plads med 170 point.

Det bliver spændende og se om deltagerrekorden bliver slået næste år, for de bridgespiller, som har interesse i holdturnering er muligheden for en deltagelse i store turneringen til stede og efter de første runder, kommer man til at møde hold der ligger omkring ens eget niveau.

Danish Open: 

Der var et hold med fire Nordjyder på, det var Morten Rask Jepsen med Jes Bank, Flemming Madsen & Kristian Tylvad. På holdet Randers 4.0 var H.C.Graversen og Jan Pedersen, som er bosiddende i Aars på holdet.

Turneringen afvikles således at alle hold møder hinanden i en kvalifikation, hvorefter der spilles kvart-, semi- og finaler. Det er således, at de syv bedste hold, samt vinderen af Vinoble Open går til kvartfinalen.

Kvalifikationen gav som resultat, at Randers 4.0 vandt den foran Morten Rask Jepsen, derefter kom senior Hvid og senior Rød. I Kvartfinalen mødte Randers 4.0 holdet Hvor er mine babes og vandt 72-50, Morten Rask Jepsen slog Henneberg 81-74 efter at være bagud ved halvleg.

I semifinalen mødtes Randers 4.0 og Morten Rask Jepsen og det blev en klar sejere for Randers 4.0 på 88-40. I fianlen vandt Randers 4.0 også med 154-86 mod Bridgeministeriet. Så den Nordjyske tradition ved at vinde Danish Open forsatte med hjælp af nogle østjyder.

 

Divisionsturneringen.

H.C. Graversen – Charlotte Koch-Palmund fra kampen mellem Team PharmaService – Charlotte Koch-Palmund.

Morten Bilde tv, Tina Ege og Dennis Bilde fra kampen mellem Team PharmaService – Charlotte Koch-Palmund.

Det var en meget fin Nordjyske weekenden i landets bedste række, Team PharmaService havde afbud fra Freddi Brøndum, så H.C. spillede med Niels Krøjgaard. Det var ifølge H.C. en oplevelse ud over det sædvanlige, men heldigvis havde de nogle rigtige gode holdmakker så weekenden gav 23 point mod Sigurd Lauge Pedersen og 21 mod Charlotte Koch-Palmund.

Team Audita med Poul Clemmensen – Andreas Marquardsen var en tur i København, hvor de i første kamp blev til et lille nederlag på 18-12 mod Thomas Vang Larsen og i sidste kamp i weekend vandt man 24 – 6 over Peter Teisen, der er dog en appel i kampen.

Her er stillingen efter 5 ud af 11 runder i landets bedste række.

 1. division

Runde

6. – 7. oktober

10. – 11. november

1

2

3

sum

4

5

sum

1

Team PharmaService

6

14

6

26

23

21

70

2

Steen Schou

15

16

21

52

15

25

92

3

John Møller Jepsen

14

12

20

46

9

17

72

4

Nils Mønsted

8

16

16

40

3

17

60

5

Peter Teisen

24

14

10

48

 12

 6@

66

6

Charlotte Koch-Palmund

11

6

18

35

15

9

59

7

Sigurd Lauge Pedersen

13

24

12

49

7

3

59

8

Thomas Vang Larsen

15

16

14

45

18

 14

77

9

Knud Harries

19

6

12

37

21

13

71

10

Team Audita

16

14

24

54

12

 24@

90

11

Peter Schaltz

17

24

18

59

25

13

97

12

Kasper Konow

22

18

9

49

 18

 16

83

 2.division:

Team BK (Lasse Bo Krefeld) havde igen en fin weekend, hvor det blev til 25 mod Henrik Louis Petersen og så et tabt til Bjarke Friis på 11 – 19. Holdet har dog en appel inde, som kan flytte 30 imp, men da den er til behandling hos DBfs appelkomite, kan vi desværre ikke offentliggøre noget p.t.

Per Gaunø Jensen fik to gange 12 mod Michael Mulvad og Henrik Louis Petersen, så holdet må til at få gang i stik armen i de næste par weekender, så holdet kan forblive i rækken.

Svend Brassøe fik 13 mod Bjarke Friis og 22 mod Michael Mulvad, så holdet ligger i midten af rækken.

 

 

 

2. division

 

Runder

6. – 7. oktober

10. – 11. november

1

2

3

sum

4

5

sum

1

BK Nord

17

14

24

55

25@

11

91

2

Per Gaunø Jensen

10

16

10

36

12

12

60

3

Svend Brassøe

13

6

20

39

13

22

74 

4

Thorvald Aagaard

12

16

13½*

41½

9

18

 68½

5

Kasper Jacobsen

9

18

16

43

17

6

 66

6

Flemming Dahl

10

22

18*

50

13

12

 75

7

Erling Munk

13

14

13

40

17

24

 81

8

Henrik Louis Petersen

21

13

11*

45

1@

18

 64

9

Jørgen Priess

20

24

6

50

13

7

70

10

Bjarke Friis

20

17

15

52

17

19

 88

11

Niels Tækker Foged

17

12

15

44

21

23

88

12

Michael Mulvad

18

8

17

43

18

8

 69

 

*: Der er indregnet strafpoint eller kunstig score

@: Udestående appel

Serie 1.

Svend Pedersen og Michel Dyekjær mod Inge og Peter Rasmussen

Dette års serie 1 har deltagelse af fire hold, det er:

Peter & Inge Rasmussen med Knud Lysgaard – Vibeke Hansted.

Henning Langbak – Valur Mørk Valsson med Carsten Conrad – Ulrich Pedersen.

Michel Dyekjær – Svend Pedersen med Karsten Andersen – Bo Tholander i denne weekenden er Jan Aagaard substitut på holdet.

Per Frederiksen – Anna Lise Hyldig med Elly Berthelsen – Ejla Størup, søndag er Ole Berthelsen substitut på holdet.

Der spilles en dobbeltrunde så holdene mødes igen i weekenden 2-3.marts 2013, så tager man de to resultater og summerer dem op og finder en vinder, er rykker op i kvalifikationsrække Nord, mens nummer to spiller oprykningsslutspil 7.april 2013 i Horsens.

Stilling efter første weekend er denne:

Resultater efter 3. runde
(Placering)
  1   2   3   4  Korr.  Sum  Plac.
1 Svend Pedersen 19 16 25 60 1
2 Per Frederiksen 11 18 20 49 2
3 Henning Langbak 14 12 21 47 3
4 Peter Rasmussen 4 10 9 23 4

Der spilles igen 2-3.marts 2013.

 

Serie 1

DBf Distrikt Nordjylland
Holdturnering

Distriktets holdturnering (serie 1) afvikles som bekendt over to weekends (3.-4. november og 2.-3. marts). Vinderen af turneringen kvalificerer sig til det følgende års turnering i kvalifikationsrække nord, men der er ikke oprykningstvang.

Er du interesseret i at komme ud og møde andre bridgespillere i seriøse holdkampe, er dette den perfekte lejlighed.

Kontakt Gert Villumsen på 30532102 eller villumsen@gvdnet.dk

Som også kan hjælpe med at finde et makkerpar, hvis man ikke kan stille et helt hold.

 

Frederikshavn, Indbydelse til Klubpulje

Her er indbydelsen til
Klubpulje

 

Tid: Fredag d. 2. november 2012, kl 18:30
Sted: Maskinhallen
Skolegade 8, Frederikshavn

Pris: 85,- kr. inkl. kaffe & brød (ekskl. øl/vand)
Der spilles om vin og sølvpoint, samt kvalifikation til semifinale i Aalborg den 2. februar 2013.
Finalen spilles i Ravnkilde den 23. februar 2013.
Turneringen er åben for alle medlemmer af DBF født senest d.31.12.1952.

Indbydelsen kan downloades her: Klubpulje seniorpar
og ses herunder:

Distrikt: Indbydelse til Serie 1

Distrikt Nordjylland
har hermed fornøjelsen
at indbyde til:
SERIE 1

Turneringen er for spillere, der har lyst til at spille holdturneringsbridge på distrikts-niveau med mulighed for at rykke op i Kvalifikationsrække Nord, som er en del af Kreds 4’s holdturnering.
Spilledatoer: 3-4.november 2012 & 2–3 marts 2013.
Spillested: Aalborg Bridgehus, Revlingebakken 33 B, 9000 Aalborg.
Indskud:· 800 kr. pr hold, der opkræves ved holdkaptajnen 3.november
Fortæring: 115 kr. pr. spiller pr. dag, inklusiv fri kaffe/te.

Indbydelsen kan downloades her: indbydelse_serie_1_2012[1]
og ses herunder:

Tilmeldte.: (førstenævnte er holdkaptajn)

Bo Tholander – Karsten Andersen – Svend Pedersen – Michel Dyekjær

Henning Langbak – Valur Valsson – Ulrich Pedersen – Carsten Conrad

Inge Rasmussen-Peter Rasmussen, Knud Lysgaard-Vibeke Hansted

Anna Lise Hyldig-Per Frederiksen, Elly Bertelsen-Ejla Størup

Ålborg: Indbydelse til Klub-Hold

DBF Distrikt Nordjylland
indbyder til
Klub-Hold

Dato: Lørdag-Søndag d.25-26. august 2012. Eventuel kun spilledag søndag ved få hold.
Spillested: Aalborg Bridgehus, Revlingbakken 33B, 9000 Aalborg.
Indskud: Kr. 225 pr. person, der dækker fortæring, inklusiv fri kaffe/te. Spilles
der over 2 dage er prisen 340 kr.
Kort: Der spilles med maskindublerede kort, med resultatformidling på Distrikt
Nordjyllands hjemmeside.
System: Kun naturlige grundsystemer er tilladt, konventioner hvor åbent forsvar
er tilladt må ikke benyttes.
Oprykning: Vinderen kvalificerer sig til DM for klubber.
Rækker: Der er mulighed for at tilmelde sig en bredderække, som oprettes hvis
der er mindst fire hold, som tilmelder sig denne række. I rækken hvor der spilles
om DM-pladsen må kun deltage rene klubhold, der kan gives dispensation i
bredderækken af den turneringsansvarlige, så man kan stille med et blandet
hold.
Tilmeldingsfrist: Søndag d.19 august 2012.

Indbydelsen kan downloades her: Invitation klubhold 2012
og ses herunder: