Historiske resultater, opdateringer

 

Efter at have ligget i dvale i 3 år (årsag ukendt) er siderne med historiske resultar i parturneringer nu opdateret. Holdturneringerne følger inden længe.

Siderne findes under fanen “Resultater” – “Historiske”.

Finder du mangler eller fejl modtages disse gerne.

 

 

Hadsund: Resultater fra Sølvbarometer turneringen

Resultater, vignet
Her kan I se de dygtige vindere:

Hadsund bridgeklub har ydermere indsendt resultater og billeder til avisen som foreløbigt har bragt dem på deres hjemmeside, og forhåbentligt kommer de så også i den trykte udgave (se senere). Men her er altså resultaterne:

VindereA_020314

Række A
1: Chris Pedersen – Benny Hansen, Ravnkilde Bridgeklub + 28
2: Anton Pedersen – Arne Moesgaard, Ravnkilde Bridgeklub + 22
3: Keld Jensen – Jens Christian Jensen, Hobro Bridgeklub + 21
4: Birthe Kjær Svendsen, Hadsund BK – Ester Jakobsen, Hobro BK + 9
4: Jens Anker Rousing – Niels Oluf Breum, Randers Bridgeklub + 9

VindereB_020314

Række B
1: Lena Nielsen – Vagn Uhrenholt, Hadsund Bridgeklub + 25
2: Inge Laursen – Normann T. Nielsen, BK Nord, Aalborg + 18
3: Agnethe Lorentsen – Hans Bjørn, Terndrup Bridgeklub + 14
4: Jytte Franck – Sonja Mølgaard, Støvring Bridgeklub + 11

VindereC_020314

Række C
1: Inge Krogh – Lars Dyring-Olsen, Randers Bridgeklub + 25
2: Inge Schødt Jensen – Leon Hald, Hadsund Bridgeklub + 21
2: Helen Mejlholm – Henning Mejlholm, Pandrup Bridgeklub + 21
4: Helmuth Lyager – Kristen Gade, Hadsund Bridgeklub + 14

vindereD_020314

Række D
1: Birthe Jensen – Birger Tetler, Hammel Bridgeklub + 35
2: Ernie Møller Sørensen, Hadsund – Aage Buelung, Hammel BK + 31
3: Anna Bach – Per Bach Pedersen, Kissers BK, Randers + 27
4: Lene Knudsen – Aino Gøttler, Terndrup Bridgeklub + 15

Og her er artiklen fra avisen:

Serie 1 resultater

Resultater, vignet
Så har vi Serie 1 på plads

Så fik vi serie 1 afviklet i Brovst med god ro og orden styret af  Tonny.

72 spil er mange  men det gik fint.Og Brovst havde godt styr på afviklingen af hele turneringen og maden det takker vi for i distriktet.

På førstepladsen kom nok som en stor overraskelse Freddi Brøndum, Stig Allan Jensen, Morten Klug og Kurt Als som kun manglede 4 p i max og dermed rykker op i kval nord.
STORT TILLYKKE med det.

På andenpladsen kom Bente Pedersen, Christian Uldal, Elly Berthelsen og Niels Peter Engelund. De bliver tilbudt en kamp om oprykning til kval nord.  Hvis de tager imod dette har vi dermed chancen for 2 gode hold med. Stort tillykke til Jer.

På tredjepladsen kom Vagn Overgaard, Jens Kristian Nielsen, Birte Kjeldsen og Gunnar Andersen. Også tillykke til Jer. Der var jo kamp til stregen om 2-3 pladsen.

Så håber jeg alle syntes det var en sjov og hyggelig turnering med så mange hold i serie 1 håber på vi kan skabe samme stemning næste sæson men kom gerne med nogle indput til mig jeg tænker på om vi kan dele den i 2  så hvis der er nogle nye der gerne vil prøve hold systemet . Men skriv til mig om ideer jeg takker alle holde for deltagelse og håber i kommer igen

Distriktsfinale Senior Par

Ændring af resultat

 

Der havde desværre indsneget sig 2 fejlindtastninger (spil38 og 44) i finalen for Senior Par d. 9. februar, hvilket betød at det ikke var det rigtige resultat der først blev offentliggjort.

Her er det rigtige resultat:

 

Nr. 1: Karin Høg – Ove Høg, Brønderslev Bridgeklub                                            49

Nr. 2: Albert Mylius Nielsen – Tonny Hessel, BK Nord / Aalborg BK                48

Nr. 3: Birthe Jespersgaard – Ole Beltoft, Hirtshals BK / BK 1973 Hjørring      32

Nr. 4: Anna Lise Hyldig – Per Frederiksen, BK Nord / Hobro Bridgeklub        29

 

Distrikt Nordjylland siger tillykke til de nye Distriktsmestre.

Nr. 1-2-3 går videre til DM-finalen i Svendborg i juli.

 

 

DM for begynder og klubspiller.

Sæby Bridgeklub afholdte den Nordjyske afdeling af DM for begynder & klubspiller, hvor der på landsplan blev spillet en Michell – turnering. Her er placeringer på landsplan.

Resultat for begynder:

Nord – Syd.

15. Claus Christensen (Aars Bridgeklub) – Lisa Vesterskov Christensen (Sæby Bridgeklub) 56,85 %.

39. Karin Olesen – Arne Christensen, Vodskov Bridgeklub.           56,05%

69. Bente Bech – Verner Bech, Brønderslev Bridgeklub.                 44,32 %

71. Ninna Monrad Jochumsen – Pia S. Frederiksen, Aalborg BK.  42,76 %

Øst – Vest.

16. Kresten Jensen – Erland Bisgaard Andersen, Fjerritslev Bridgeklub. 56,75 %

20.  Linda Troelsen – Henry Troelsen, Aars Bridgeklub. 55,93 %

52. Dorte Sander – Gurli Østervig, Sæby Bridgeklub. 48,29 %

65. Niels Chr. Fristrup – John Hammer, Pandrup Bridgeklub. 45,06 %.

Resultatet for klubspiller blev: Nord – Syd.

18. Lars Winther Andersen – Joan Hatting, Sæby Bridgeklub.  57,18 %.

37. Annelise Ravn – Annelise Stoltz, Aalborg Bridgeklub. 51,74 %.

56. Birte Birkestrøm Due – Jørn Due, Havdrup Bridgeklub. 48,63 %.

74. Britta Skov – Inger Jønch, Brønderslev Bridgeklub. 44,92 %.

Øst – Vest:

3.  Tove Stordal – Elin Brøcher, Sæby Bridgeklub. 61,05 %.

65. Otto Ørum – Lillian Ørum, Sæby Bridgeklub. 48,09 %

74. Tove Andersen – Laurits Andersen, Sæby Bridgeklub. 46,66 %.

91. Hanne Knudsen – Anne Lise Pedersen, Sæby Bridgeklub. 41,73 %.

Oprykningsslutsspillet til kvalifikationsrækkerne.

Kreds 4 har afviklede oprykningsslutspillet i Horsens, hvor der var deltagelse af seks hold, resultatet blev følgende:

1. Søren Parbo, Distrikt Sydjylland – 99 point.

2. Per Frederiksen, Distrikt Nordjylland – 81 point.

3. Marius Lyhne-Knudsen, Distrikt Østjylland – 77 point.

4. Torsten Ørhøj, Distrikt Vestjylland – 71 point.

5. Marianne Bank, Distrikt Østjylland – 65 point

6. Jens Zeuthen, Distrikt Østjylland – 56 point.

De to bedste hold rykker op i kvalifikationsrækkerne. Det Nordjyske hold bestod af:

Per Frederiksen, Anna Lise Hyldig, Ejla Størup & Elly Berthelsen – Tillykke med oprykningen.

Desværre fik Kreds 4 en nedrykker fra 3.division Øst, så der var fire hold, som rykkede ned i Mellemrækken, det betød, at der skulle spilles en nedrykningskamp mellem de to hold, som blev nummer syv i de to kvalifikationsrækker, desværre valgte Kurt Christensens hold ikke at stille op, så de rykkede ned i serie 1.

Det må forventes, at der kun skal spilles en gang i den nye sæson i Distrikt Nordjylland, det er afhængig af mængde af hold, som deltager i kreds 4s holdturneringer fra Nordjylland.

Resultaterne er på kreds 4s hjemmeside: http://www.bridge.dk/4000/