Semifinaler i Mix Par

Nr. 1 i Gruppe C: Bente Pedersen - Christian Uldal, Pandrup BK

Nr. 1 i Gruppe C: Bente Pedersen – Christian Uldal, Pandrup BK

Nr. 2 i Gruppe C: Birthe Kjær Svendsen - Per Frederiksen, Hobro BK

Nr. 2 i Gruppe C: Birthe Kjær Svendsen – Per Frederiksen, Hobro BK

Nr. 3 i Gruppe C: Mona Jensen - Jørgen Solsig Nielsen, BK 1973, Hjørring

Nr. 3 i Gruppe C: Mona Jensen – Jørgen Solsig Nielsen, BK 1973, Hjørring

 

 

 

 

 

Nr. 1 i Gruppe B: Rikke Jørgensen - Søren Jørgensen, BK Nord

Nr. 1 i Gruppe B: Rikke Jørgensen – Søren Jørgensen, BK Nord

Nr. 2 i Gruppe B: Lea Rottbøll - Sven Ingerslev, Hirtshals BK

Nr. 2 i Gruppe B: Lea Rottbøll – Sven Ingerslev, Hirtshals BK

Nr. 3 i Gruppe B: Else Blomholt - Vidar Pedersen, Aalborg BK / BK Nord

Nr. 3 i Gruppe B: Else Blomholt – Vidar Pedersen, Aalborg BK / BK Nord

 

 

 

 

 

 

Nr. 1 i Gruppe A: Lone Søndergaard - Jes Bank, Pandrup BK / BK Nord

Nr. 1 i Gruppe A: Lone Søndergaard – Jes Bank, Pandrup BK / BK Nord

Nr. 2 i Gruppe A: Sonja Buchardt - Peter Buchardt, Pandrup BK / Hirtshals BK

Nr. 2 i Gruppe A: Sonja Buchardt – Peter Buchardt, Pandrup BK / Hirtshals BK

Nr. 3 i Gruppe A: Susanne von Platen-Hallermund - Rudolph von Platen-Hallermund, Hadsund BK

Nr. 3 i Gruppe A: Susanne von Platen-Hallermund – Rudolph von Platen-Hallermund, Hadsund BK

 

 

 

 

 

 

Semifinalerne i Mix Par blev spillet lørdag d. 3. december hos Hjallerup Bridgeklub med deltagelse af hele 36 par fra mange klubber og repræsenterende mange styrkeniveauer.

Bortset fra en lidt kaotisk start teknisk set forløb turneringen glat. Trods de store niveauforskelle parrene imellem fik de fleste en god turnering, hvor man mødte spillere man sjældent før har mødt ved et bridgebord.

Om det er de nye seedningsregler eller det store lokale arbejde der er gjort, der har resulteret i det store deltagerantal kan ikke siges med sikkerhed – det er sikkert en del af begge, og viser måske hvordan konceptet skal være i fremtiden, hvis vi skal sikre os et pænt deltagerantal i distriktets parturneringer.

Udover de ovenfor viste kvalificerede nr. 4 og 5 i hver række sig videre til finalen der spilles d. 22. januar i Hjørring.

Som noget nyt var der også præmier til de 2 bedste handicapresultater (der ses bort fra nr. 1-3 i rækkerne). Grundet en misforståelse kan vi ikke bringe billeder af parrene, men her er navnene:

Pia Søballe – Knud Andersen og Else Lentz – Jens Abildgaard Jensen fra Gruppe A

Hanne Markdal – Vagn Overgaard og Anne-Lise Brøchner-Mortensen – Jens Brøchner-Mortensen fra Gruppe B

Lis Andreasen – Jørgen Andreasen og Heidi Lærke Sørensen – Benny Hansen fra Gruppe C

 

Der er lukket for kommentarer.